Követelmények
A foglalkozásokon való részvétel követelményei és a távolmaradás pótlásának lehetősége
Kötelező megjelenni minden gyakorlaton. Kettőnél több igazolatlan hiányzás esetén (az első két hetet kivéve) a kurzus nem teljesítettnek minősül. Az igazolatlan hiányzások nem eshetnek számonkérések időpontjára.
Az igazolás módja a foglalkozásokon való távollét esetén
A távolmaradás időpontjára szóló orvosi igazolás, melyet a gyakorlatvezetőnek kell bemutatni a távolmaradás okának megszűnését követő első tanórán vagy a gyakorlatvezető fogadóóráján.
A félévközi ellenőrzések (beszámolók, zárthelyik) száma, témaköre és időpontja, pótlásuk és javításuk lehetősége
A félév során 5 zárthelyi dolgozat kerül megírásra, amiből 3 darab egy-egy 20 perces röpdolgozat (3*10 pont) és 2 darab egy-egy 90 perces zárthelyi nagy dolgozat (amelyből az első 25 pontos, a második 45 pontos). Ezen kívül a gyakorlat teljesítésének feltétele egy darab kötelező program megvalósítása és beadása, amelyet a hallgatók egymás között értékelnek ki, ahol a kiértékelésben való részvétel is kötelező. Ezen kívül a gyakorlatok anyagához kapcsolódóan összesen 8 darab BIRÓ házi feladatból legalább 6 feladatot teljesíteni kell a gyakorlat teljesítéséhez. (BIRÓ-n értjük mindazokat az egyetemi szervereket, amiken a biro keretrendszer fut, függetlenül ezek tényleges címétől. Az egyszerűség kedvéért a továbbiakban csak BÍRÓ módon hivatkozunk rá.)
Röpdolgozatok
3 darab 10 pontos röpdolgozat:
- röpdolgozat időpontja: 2022.02.28-i hét
- röpdolgozat időpontja: 2022.03.21-i hét
- röpdolgozat időpontja: 2022.04.25-i hét
Zárthelyi dolgozatok
2 darab zárthelyi dolgozat, 25 és 45 pontosak:
- zárthelyi dolgozat időpontja: 2022.03.28-i hét
- zárthelyi dolgozat időpontja: 2022.05.02-i hét
Kötelező program
A félév teljesítésének feltétele egy kötelező program megírása és megadott számú véletlenszerűen kiválasztott hallgató programjának értékelése egy peer review eszközben. A peer review eszköz lényege, hogy a hallgatók beadnak egy-egy megoldást egy feladatra, majd mindenki átnézi, kijavítja és értékeli meghatározott számú más hallgató feladatát. A kiértékelés szempontjai és módja előre rögzítettek. A kötelező program elfogadása egyszer függ magától a kötelező programtól, és függ a kiértékelés minőségétől is. A kötelező program teljesítésének pontos felételeit a kötelező program leírásával együtt tesszük közzé. Ha valaki nem ért egyet a peer review során kapott pontszámával, akkor részletes írásbeli indoklással kérheti annak felülbírálását a gyakorlatvezetőktől.
A feladat beadásának határideje: 2022.04.17. 23:59:00 Mások feladatainak értékelési határideje: 2022.05.01. 23:59:00
Házi feladatok
A BÍRÓ-n közzétett házi feladatok segítik megismerni azt a módszert, amivel a nagy zárthelyi dolgozatok kiértékelésre kerülnek, emellett pedig segítik feldolgozni a gyakorlatok tananyagát is. A közzétett 8 házi feladat közül legalább 6 feladatot teljesíteni kell ahhoz, hogy a gyakorlat sikeres lehessen. Ennek hiányában a szerzett pontszámoktól függetlenül a gyakorlat teljesítése sikertelen. Egy feladatot akkor tekintünk teljesítettnek, ha az adott feladatra kapható pontszámok felét elérte a hallgató.
A házi feladatok beadásának határideje: az adott feladat kihirdetését követő vasárnap 23 óra 59 perc.
Pótlás
Azok pótolhatnak, akik igazoltan nem tudták megírni valamelyik zárthelyi dolgozatot. Röpdolgozatok pótlásának időpontja: gyakorlatvezetővel egyeztetve. Zárthelyi dolgozatok pótlásának időpontja: a szorgalmi időszak utolsó hetében, az arra kijelölt időpontokban lehet. A házi feladatok és a kötelező program nem pótolhatóak, mint ahogy a kötelező programok bírálata sem.
Javítás
Azok javíthatnak, akik nem érték el valamelyik részteljesítésből a minimumot, viszont a házi feladatok és a kötelező program követelményeit teljesítették. A javító az egész félévi anyagból van összeállítva. Érvényteleníti az addig megírt zárthelyi dolgozatokat, röpdolgozatokat. A javító dolgozat akkor sikeres, ha a hallgató a dolgozat pontszámának legalább felét eléri, ekkor a gyakorlatra elégséges (2) osztályzatot kap. Időpontja: a szorgalmi időszak utolsó hetében, az arra kijelölt időpontokban lehet.
Évközi teljesítések szorgalmi időszak utáni javítása, pótlása nem lehetséges.
Védés
A gyakorlatvezető a félév során bárkitől kérheti a beadott munkák szóbeli védését is. Ebben az esetben a hallgatónak hitelt érdemlően, szóban kell bebizonyítania, hogy a beadott munka a sajátja. A szóbeli védés alkalmával az eredeti pontszám felülbírálásának jogát fenntartjuk! Amennyiben a hallgató a saját beadott munkájának működésével nincs tisztában, vagy nem hajlandó megvédeni a beadott munkáját, akkor a gyakorlat teljesítése elégtelen (1), amit nem lehet se pótolni, se javítani.
A félév teljesítésének követelményei
- Legalább 50%-os röpdolgozat összpontszám.
- Legalább 50%-os ZH összpontszám.
- Határidőre beadott megfelelő színvonalú kötelező program, továbbá más hallgatók programjainak megfelelő minőségű értékelése.
- Legalább 6 darab elfogadott BIRÓ házi feladat határidőre történt megoldása, benyújtása.
Mind a röpdolgozatoknál, mind a ZH-k esetében az összegzett pontoknak kerekítés nélkül el kell érnie az összpontszám felét. Ha ez teljesül, akkor az adott terület részpontszámát a kerekítés szabályainak megfelelően kerekítjük.
Az osztályzat kialakításának módja
Röpdolgozatok: max. 30 pont ZH-k: max. 70 pont Összesen: max. 100 pont
Ponthatárok
- 0-49 elégtelen (1)
- 50-62 elégséges (2)
- 63-75 közepes (3)
- 76-88 jó (4)
- 89-100 jeles (5)
Csalás/Plágium
Mind a BÍRÓ feladatoknál, mind a kötelező programoknál a beérkezett megoldásokat összehasonlítjuk, és szűrjük a hasonlóságot a hallgatók munkái között. Amennyiben az összehasonlítás alapján a másolás ténye beigazolódik, valamennyi érintett hallgató adott feladatának teljesítését töröljük.
A számonkérés során felhasználható segédletek
A számonkérések során semmilyen segédlet nem használható.
Ajánlott irodalom
- Kathy Sierra, Bert Bates: Head First Java: A Brain-Friendly Guide, 2nd Edition, 2005. (magyar címe: Agyhullám: Java)
- Krishna Rungta: Learn Java in 1 Day: Complete Beginners Guide (2016) Joshua Bloch: Effective Java: A Programming Language Guide (Java Series), 2nd Edition, 2008. (magyar címe: Hatékony Java)
- Cay S. Horstmann: Core Java SE 9 for the Impatient 2nd Edition, 2017. Tarczali Tünde: UML diagramok a gyakorlatban, Typotex Kiadó, 2011. http://tananyagfejlesztes.mik.uni-pannon.hu/images/stories/vegleges_tananyagok/TARCZALI_UML_DIAGRAMOK/UML%20diagramok.pdf
- Angster Erzsébet: Objektumorientált tervezés és programozás: JAVA, 1. kötet, 3. kiadás, 4KÖR Bt., 2003
- Angster Erzsébet: Objektumorientált tervezés és programozás: JAVA, 2. kötet, 2., átdolgozott kiadás, 4KÖR Bt., 2004
- Rogers Cadenhead: Tanuljuk meg a Java programozási nyelvet 24 óra alatt. Kiskapu Kiadó, 2006.
- Benkő Tiborné, Tóth Bertalan: JAVA. ComputerBooks, 2005.
- Dr. Kondorosi Károly, Dr. László Zoltán, Dr. Szirmay-Kalos László: Tanuljuk meg a Java programozási nyelvet 24 óra alatt, Computer Books, 1999
A nem hivatalos egyetemi címről (...@stud.u-szeged.hu) küldött levelek semmisnek minősülnek és azokra nem válaszolunk.